• "Blisko telefonu, daleko od dziecka"

          03.03.2024

          Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę wystartowała właśnie z kampanią społeczną promującą cyfrową higienę i bezpieczny rozwój dzieci. Kampania "Blisko telefonu - daleko od dziecka" skierowana jest do rodziców dzieci do 6 roku życia i zwraca uwagę na negatywny wpływ korzystania przez rodziców z telefonów w obecności dziecka. 

          W ramach kampanii powstał szereg materiałów edukacyjnych w tym: 4 grafiki z przekazami kampanii, podcasty z ekspertami, porady dla rodziców. A wszystko to umieszczone na stronie: DomoweZasadyEkranowe.fdds.pl 

          Zapraszamy do zapoznania się z tymi materiałami.

        • Dni otwarte i Zebranie z Rodzicami

          23.08.2023

          Serdecznie zapraszamy przyszłe przedszkolaki wraz z Rodzicami na Dni otwarte 31 sierpnia i 1 września w godzinach 10.00-11.00.

          Będzie to okazja do spotkania z wychowawcą, poznania przedszkola, uzyskania odpowiedzi na pytania dotyczące adaptacji (spotkanie z psychologiem).

           

          Jednocześnie zapraszamy wszystkich Rodziców na zebranie ogólne w przedszkolu, które odbędzie się dnia 31 sierpnia (czwartek) o godzinie 17.00. Po zebraniu ogólnym odbędą się zebrania w grupach z wychowawcami.

           

        • MOVE Week 2023 - międzynarodowe wydarzenie w naszej placówce

          31.05.2023

          Od 22 do 31 maja nasza placówka aktywnie uczestniczyła w dwunastej edycji Tygodnia Ruchu (MOVE Week),

          stając się częścią wielkiego, międzynarodowego wydarzenia.

          O aktywne, ruchowe przerwy zadbała Akademia Krokieta i Lamy.

          Raz jeszcze dziękujemy wszystkim uczestnikom.

          Sami zobaczcie, jak się bawiliśmy!

           

          https://drive.google.com/file/d/102E1FsRemA6zs4XCYe47GG9B81Fd7H28/view?usp=sharing

          https://drive.google.com/file/d/104Xw-JdN-H1UcyDcuHQx5deJluxMivYT/view?usp=sharing

           

          #NowWeMove #MOVEWeek #MOVEWeekPoland #FindYourMOVE #edukacjawruchu

          @V4sport.Fundacja @AkademiaKrokietaiLamy @SzkolnyZwiązekSportowy"DolnyŚląsk"

           

        • Zabawa sztuką - Ogólnopolski projekt edukacyjny

          28.05.2023

          W roku szkolnym 2022/2023 w naszej placówce grupa Pszczółki realizowała Ogólnopolski projekt edukacyjny - "Zabawa sztuką". Jest to projekt, w którym dwójka dzieci - Leo i Lisa - zabierają przedszkolaki w świat sztuki. Spośród zaproponowanych przez autorkę projektu zadań, wybraliśmy te, które naszym zdaniem były najciekawsze i na prawdę bawiliśmy się sztuką. Podczas realizacji projektu dzieci miały możliwość rozwijania swojej wrażliwości na piękno, poczucia estetyki, wyrażania emocji poprzez sztukę. Jednak przede wszystkim była to dla nich świetna zabawa.

        • MOVE Week 2023 - międzynarodowe wydarzenie w naszej placówce

          22.05.2023

          Od dzisiaj, w ramach Tygodnia Ruchu (MOVE Week) na terenie całej Europy odbywać się będą wydarzenia sportowe promujące korzyści wynikające z regularnej aktywności fizycznej.

          W tym roku do drużyny #MOVEWeekPoland dołączyła także nasza placówka. Codziennie we wszystkich grupach obowiązywać będzie Plan Aktywnych Przerw, który przygotowała Akademia Krokieta i Lamy. Zapewnimy dzieciom ruchową przerwę w czasie zajęć lub poranny rozruch.

          Was również zachęcamy do aktywności nie tylko w tym tygodniu, ale również na co dzień. Nie czekajcie, czas na Wasz ruch!

          #NowWeMove #MOVEWeek #MOVEWeekPoland #FindYourMOVE #edukacjawruchu

          @V4sport.Fundacja @AkademiaKrokietaiLamy @SzkolnyZwiązekSportowy"DolnyŚląsk"

        • MOVE Week 2023 - międzynarodowe wydarzenie w naszej placówce

          18.05.2023

          MOVE Week (Tydzień Ruchu) to ogólnoeuropejska inicjatywa, będąca integralną częścią kampanii NowWeMOVE, której celem jest zwiększenie liczby aktywnych fizycznie ludzi na całym świecie.

           

          22 maja startuje dwunasta już edycja tego wydarzenia, w którym nasza placówka weźmie aktywny udział! Ostatnie dni maja upłyną nam pod hasłem Planu Aktywnych Przerw, który przygotowała Akademia Krokieta i Lamy. Będzie dużo ruchu i jeszcze więcej zabawy. Więcej szczegółów wkrótce!

           

          #NowWeMove #MOVEWeek #MOVEWeekPoland #FindYourMOVE #edukacjawruchu

          @V4sport.Fundacja @AkademiaKrokietaiLamy @SzkolnyZwiązekSportowy"DolnyŚląsk"

        • Obchody Święta 3 Maja

          10.05.2023

          Dnia 3 Maja nasze przedszkolaki z grupy Sówki, wspólnie z mieszkańcami Łosic, świętowały 232 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Nasze przedszkolaki wzięły czynny udział w części artystycznej przygotowanej na tą okazję i zatańczyły piękny biało- czerwony taniec z szarfami.

        • Konkurs piosenki "Zielone nutki"

          08.05.2023

          25 kwietnia odbył się III Międzyprzedszkolny Konkurs Piosenki „Zielone Nutki”. W tym roku dzieci miały okazję zaprezentować swoje umiejętności wokalne na scenie Łosickiego Domu Kultury. Młodzi artyści wykonali piosenki o tematyce bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz przygotowali specjalną charakteryzację dobraną do tematyki utworów. Do konkursu zgłosiło się pięć placówek: Przedszkole Samorządowe nr 1, Przedszkole Integracyjne „Dobry Start”, Przedszkole Samorządowe w Niemojkach, Przedszkole Samorządowe nr 2, a także Niepubliczne Przedszkole „Jacek i Agatka”. Jury wyłoniło zwycięzców konkursu w dwóch kategoriach wiekowych: 3 – 4 latki oraz 5 – 6 latki. Wszystkie dzieci biorące udział w konkursie otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz słodki upominek, zaś laureaci otrzymali puchar i nagrody rzeczowe. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy wspaniałych występów i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu.

      • III KONKURS RECYTATORSKI
        • III KONKURS RECYTATORSKI

          29.03.2023

           

           

           21 marca 2023 roku z okazji Pierwszego Dnia Wiosny  w Przedszkolu Samorządowym nr 2 w Łosicach już to po raz trzeci odbył się  Konkurs Recytatorski, którego organizatorem, koordynatorem i opiekunem była pani Renata Orzepowska. W tym roku hasłem przewodnim konkursu było „Bezpieczeństwo”.

          Główne cele konkursu  to : zainteresowanie dzieci poezją, rozwijanie zdolności recytatorskich i aktorskich dzieci, kształtowanie wrażliwości na piękno języka ojczystego, prezentacja umiejętności uczniów, uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze.

          W konkursie udział wzięło 43 przedszkolaków w wieku od 3 do 6 lat. Każda grupa przedszkolna mogła zgłosić dowolna liczbę uczestników, które zostały przygotowywane przez mamę, tatę, siostrę, brata, itp. Dzieci recytowały wybrane wiersze zgodne z tematyką konkursu. Utwory dotyczyły bezpieczeństwa na drodze, w lesie, domu, przedszkolu, na wakacjach itp. Nad uroczystością czuwała Pani Dyrektor Agnieszka Wierzbicka, która na początku ciepłymi słowami powitała dzieci, zgromadzone jury oraz pracowników przedszkola.

          Konkurs przebiegł w bardzo miłej i przyjaznej atmosferze. Tegoroczni artyści zaprezentowali się znakomicie z uśmiechem na twarzy wyrecytowali swoje wiersze. Poziom recytacji był bardzo wysoki i wyrównany. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

          O wynikach zdecydowało czteroosobowe jury w składzie: przedstawiciel Łosickiego Domu Kultury Anna Sobczuk, przedstawiciel Powiatowej Straży Pożarnej w Łosicach Maciej Raszuk, przedstawiciele Powiatowej Komendy Policji w Łosicach mł. asp.  Weronika Wujek oraz st. sierż. Piotr Jaszczuk. Komisja  miała bardzo trudne zadanie aby wyłonić zwycięzców. Uczestnicy byli oceniani w dwóch kategoriach wiekowych: 3-4-latki oraz 5-6-latki. Na ocenę recytacji miały wpływ następujące elementy: dobór tekstu i jego pamięciowe opanowanie, poprawne i płynne recytowanie wiersza, kontakt ze słuchaczem oraz ogólny wyraz sceniczny (gest sceniczny, element ruchu). Po długich i burzliwych naradach zostali wyłonieni następujący laureaci konkursu:

           

          W kategorii 3-4-latki:

          I miejsce Leon Kamiński – gr. „Żabki”

          II miejsce Zuzanna Niciporuk – gr. „Smerfy”

          III miejsce Gabriela Mariańska – gr. „Motylki”

           

          Wyróżnienia w kategorii 3-4-latki:

          1. Alan Orzepowski – gr. „Motylki”

          2. Szymon Michalak – gr. „Smerfy”

          3. Laura Adamiuk – gr. „Żabki”

           

          W kategorii 5-6-latki:

          I miejsce Hanna Dołęgowska – gr. „Sówki”

          II miejsce Szymon Pluta – gr. „Biedronki”

          III miejsce Zuzanna Mucha – gr. „Sówki”

           

          Wyróżnienia w kategorii 5-6-latki:

          1. Aleksandra Kryńska – gr. „Pszczółki”

          2. Filip Krasowski – gr. „Sówki”

          3. Zofia Kołtuniak – gr. „Biedronki”

           

          Uczestnicy konkursu za piękne występy otrzymali pamiątkowe dyplomy, nagrody oraz słodkości.

          Dzieciom gorąco gratulujemy, a rodzicom dziękujemy za tak piękne przygotowanie. Życzymy wszystkim przedszkolakom dalszych sukcesów.

          Renata Orzepowska

        • „Radość serca wychodzi na zdrowie, duch przygnębiony wysusza kości”   – czyli trochę o zdrowiu psychicznym oraz o tym, jak o nie dbać.

          12.10.2022


           

          Drodzy Rodzice!

          Za nami Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego obchodzony 10 października. O czym informują  strony związane z psychologią i psychiatrią, media? O chorobach, a nie o zdrowiu! Zamiast informacji o tym, jak dbać o siebie, w jaki sposób wspierać siebie i innych podczas kryzysów, przebrnęłam przez kilka smutnych i pesymistycznych artykułów. Znów przypomniałam sobie, jak wyglądają statystyki, ile osób ma zaburzenia psychiczne i dlaczego tolerancja jest tak ważna. Choroby i zaburzenia mogą trafić przecież w każdego z nas. Z tej okazji zachęcam gorąco Państwa do refleksji nad własnym zdrowiem tj. dobrym samopoczuciem, energią psychiczną, gotowością do tworzenia dalekosiężnych planów, optymizmem, aktywnością, samorealizacją, zadowoleniem z siebie szczególnie w tym trudnym okresie, w którym wszyscy musimy funkcjonować związanym z wirusem Sars Cov 2. Mam nadzieję, że te i inne dobre cechy nie są Państwu obce. Zachęcam gorąco do dawania dobrego przykładu dzieciom. Może dziś warto zafundować sobie chwilę przyjemności, odpoczynku, radości.

          Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Zdrowie psychiczne, to według przyjętej w 1948 r. konstytucji Światowej Organizacji Zdrowia pełny dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny człowieka. Według Światowej Organizacji Zdrowia zaburzenia psychiczne dotyczą aż 20% ludności. Najpowszechniejsza jest depresja – cierpi na nią 160 milionów osób na całym świecie. Według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia w 2020 roku depresja jest na drugim miejscu wśród najczęstszych chorób, a do 2030 roku będzie na pierwszym.

          Podobnie jak w przypadku zdrowia fizycznego, nikt nie przechodzi przez życie bez problemów ze zdrowiem psychicznym. Wiele z nich jest normalną częścią naszej egzystencji - to dzięki nim uczymy się i rozwijamy. Z czasem również pokonujemy je sami, bądź z pomocą najbliższych. Niestety, w przypadku niektórych osób problemy, które się u nich pojawiają, są na tyle poważne, że wsparcie i wskazówki ze strony przyjaciół czy rodziny są niewystarczające i potrzebna jest wówczas specjalistyczna pomoc. 

          Problemy ze zdrowiem psychicznym nie dotykają jedynie dorosłych, lecz także dzieci i nastolatków. Szczególnie okres dorastania charakteryzuje się intensywnymi zmianami na wszystkich płaszczyznach rozwoju - biologicznej, psychologicznej i społecznej. W tym czasie w dość szybkim tempie pojawiają się zarówno oznaki dojrzewania płciowego, jak i  zmiany w obszarze rozwoju społeczno - emocjonalnego i poznawczego. Posłuszne, grzeczne dziecko nagle zmienia się w buntownika, który ma własne zdanie, własne tajemnice oraz własną grupę odniesienia. Jednakże manifestowana odmienność czy też pewność siebie nastolatka, bywa niejednokrotnie fasadą, za którą kryją się takie emocje jak lęk, zagubienie, smutek, osamotnienie, bezradność czy wściekłość.

          Dane statystyczne wskazują, iż około jedna trzecia nastolatków w Polsce ma objawy depresji, z tego jeden na stu ma myśli samobójcze. U około 2 procent dzieci depresja rozwija się jeszcze przed okresem dojrzewania. 

          Niestety, dorośli często nie zdają sobie sprawy z tego, że agresja, chwiejność nastrojów czy lenistwo dziecka, to nie skutek młodzieńczego buntu, ale objawy depresji. Z depresją kojarzy się nam bowiem smutek, przygnębienie czy apatia. Tymczasem u młodzieży objawy te mogą występować w niewielkim nasileniu albo wcale. Często na pierwszy plan wysuwa się arogancja, agresja czy abnegacja. Nastolatek zna ogólnie przyjęte normy społeczne, ale je łamie. Może przy tym nadużywać alkoholu, eksperymentować z narkotykami albo prowokować bójki. Jednym z objawów depresji jest też pogorszenie zdolności intelektualnych - pojawiają się gorsze stopnie, wagarowanie, odmówienie chodzenia do szkoły. Młody człowiek nagle przestaje czerpać radość z tego, co sprawiało mu przyjemność - zarzuca uprawianie sportu, czytanie książek, oglądanie telewizji, spotykanie się z przyjaciółmi. Jest zamknięty albo nadmiernie pobudzony.

          Przebieg depresji u dzieci do 14. roku życia jest nieco inny niż u starszych. W wieku 6 –12 lat częściej charakteryzują ją dolegliwości fizyczne, takie jak ból brzucha, głowy, biegunki, zaparcia, brak apetytu czy moczenie nocne.

          Wśród młodzieży przeważają depresje egzogenne, czyli powstałe na skutek czynnika zewnętrznego. Może to być stres związany, na przykład, z niepowodzeniami w szkole, rozwodem rodziców lub nieszczęśliwą miłością. Depresje endogenne są związane z wrodzonymi czynnikami biologicznymi
          i mają zwykle podłoże genetyczne. Wtedy choroba pojawia się bez wyraźnego powodu.

           Jak zatem pracować nad rozwojem zdrowia psychicznego naszych dzieci? 

          O zdrowie psychiczne dbajmy tak, jak o zdrowie fizyczne – starajmy się to robić każdego dnia. Oto kilka propozycji, jak w codziennych relacjach z dziećmi i nastolatkami dbać o ich samopoczucie.

          Zacznijcie od: 

          • rozmów na tematy, które są dla was ważne (plany, marzenia, wartości),

          • dostrzegania swoich mocnych stron,

          • wspólnej zabawy (gry, robienie posiłków, wycieczki),

          • wprowadzenia filozofii szacunku (między rodzicem a dzieckiem/nastolatkiem i rodzeństwem),

          • pokazuj swojemu dziecku na swoim przykładzie: optymizm, pozytywne zachowanie, zrozumienie i akceptację uczuć, regulację emocji oraz konstruktywne rozwiązywanie problemów - dziecko uczy się poprzez modelowanie,

          • stwórz jasne oczekiwania i przewidywalne procedury - dziecku łatwiej funkcjonuje się w środowisku, które jest dla niego przewidywalne, i którego zasady są zrozumiałe; to jednocześnie buduje poczucie bezpieczeństwa i pewności siebie, daje podstawy do lepszego funkcjonowania społecznego,

          • zadbaj o pozytywną atmosferę w domu – to pomoże dziecku lub nastolatkowi czerpać przyjemność i zainteresowanie życiem,

          • kiedy dziecko przychodzi do Ciebie ze swoim problemem, nie mów do niego: „Nie przesadzaj”, „Nie masz powodu do zmartwień” albo „Zrób coś pożytecznego, to Ci przejdzie”; powiedz zamiast tego, że jesteś dla niego, że zawsze go wysłuchasz i zrobisz wszystko, co w Twojej mocy, żeby mu pomóc, jeśli zajdzie taka potrzeba,

          • codziennie rozmawiaj z dzieckiem – nie wystarczy zapytać „Jak było w szkole?”; warto pytać o szczegóły i z odpowiedzi dziecka starać się wnioskować, czy nie dzieje się coś niepokojącego,

          • bądź uważny i obserwuj zmiany - jeśli dziecko jest rozdrażnione, nagle traci zainteresowanie swoimi pasjami lub spotkaniami z rówieśnikami, pojawiają się u niego problemu z koncentracją, pogarsza się w nauce lub nie chce chodzić do szkoły, to są to alarmujące sygnały, które świadczą, że dziecko przeżywa trudności.

          Rodzice są pierwszymi osobami, które mogą dostrzec zmiany nastroju lub zachowania, które wydają się nadmierne lub niezwykłe, być może trwające dłużej niż przeciętnie. Jeśli Ciebie, jako rodzica, coś niepokoi i wydaje Ci się, że może wskazywać na problem, nie bój się zgłosić do specjalisty. Kiedy Twoje dziecko nie może wyleczyć kataru, idziesz do pediatry. Kiedy Twoje dziecko od dłuższego czasu chodzi smutne, nerwowe lub zirytowane, warto wybrać się do terapeuty. W obu przypadkach może się okazać, że „To nic takiego”, ale również w obu przypadkach może się okazać, że „To był najwyższy czas na działanie”.

          Jeśli mamy wątpliwości, co zrobić w danej sytuacji, można również zasięgnąć porady Psychologa
          i Pedagoga szkolnego,

          A oto kilka wskazówek jak zadbać o własne zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie:

          • Jedz zdrowo - to dostarczy organizmowi niezbędnych substancji odżywczych, które wpływają korzystnie na nasze codzienne funkcjonowanie, a wspólny posiłek z rodziną może niekiedy być jedynym czasem spędzonym w gronie najbliższych tego dnia.

          • Korzystaj ze światła słonecznego – reguluje ono nasz cykl dobowy i ma wpływ na aktywność organizmu człowieka. Brak światła naturalnego powoduje wzrost poziomu melatoniny w naszym organizmie, co może powodować senność, obniżenie koncentracji uwagi, a także przyczyni się do powstawania chorób takich jak stany depresyjne. Właśnie dlatego należy spacerować i jak najczęściej spędzać czas na dworze!

          • Śmiej się! – „śmiech to zdrowie” to bardzo mądre przysłowie. Pozytywne nastawienie do rzeczywistości, do innych ludzi, dostrzeganie rzeczy dobrych powoduje, że mózg zaczyna radzić sobie lepiej nawet z trudnymi sytuacjami. Osoby myślące pozytywnie rzadziej chorują oraz szybciej pokonują chorobę. Warto zatem przyjrzeć się na jakich emocjach się skupiamy – takich, które są dla nas przyjemne, czy może na tych, które są męczące i destrukcyjne. Warto koncentrować się na pozytywnych stronach naszego życia, dostrzegać uśmiech innej osoby i go odwzajemniać, mieć poczucie humoru.

          • Ruszaj się – systematyczna aktywność fizyczna w sposób znaczący wpływa na nasze zdrowie
            i chroni nas przed wieloma chorobami np.: przed otyłością. Jednocześnie redukuje poziom stresu i poprawia nasze samopoczucie.

          • Odpoczywaj - nie należy zapominać, że po ciężkim dniu bądź tygodniu należy zadbać o wypoczynek. Zbytnie obciążenie organizmu może bowiem wpływać na rozwój chorób, np. związanych z układem krążenia czy układem nerwowym. Należy zadbać o sen, podczas którego nasz organizm regeneruje się, odpoczywa (powinniśmy zapewniać sobie 7-8 godzin snu na dobę). Należy także pamiętać o innych sposobach wypoczynku i relaksu, co w sumie przyczyni się do równowagi psychicznej. Aby wypocząć można również sięgnąć po techniki relaksacyjne, takie jak progresywną relaksację mięśni Jacobsona, trening autogenny Schulza, wizualizację czy trening uważności (mindfullness).

          • Powiedz nie – stosuj zachowania asertywne - stanowczo i uczciwie wyrażaj swoje uczucia, postawy i pragnienia, jednocześnie szanując postawy, uczucia czy prawa innych. Odmawiaj bez lęku i poczucia winy, jeśli jest to niezgodne z twoim systemem wartości czy potrzebami, pozostawaj w zgodzie ze sobą.

          • Rozwijaj swoje zainteresowania – posiadanie własnego hobby, rozwijanie pasji pozwala oderwać się od rzeczywistości, poprawia nasze samopoczucie, a także rozwija nas samych i daje poczucie satysfakcji.

          • Sprawiaj sobie przyjemności - uwzględnianie tego, co jest dla nas dobre, pomoże nam bez wątpienia być bardziej pogodnymi, energicznymi, zadowolonymi ze swojego życia i pełnymi wiary we własne siły. Warto zatem nauczyć się skupiać na sobie, na tym co jest dla nas ważne
            i pozwoli nam docenić siebie. Możemy sprawiać sobie małe przyjemności (np. krótka drzemka, długa kąpiel), przyjemności średnie (np. wyjątkowy weekend spędzony z rodziną, wyjście na koncert ) byle regularnie i bez wyrzutów sumienia.

          • Dbaj o relacje z innymi ludźmi – utrzymywanie pozytywnych relacji z drugim człowiekiem jest jednym z ważniejszych warunków dla rozwoju zdrowia psychicznego. Ważne jest rozwijanie umiejętności komunikacji, asertywności i empatii. Utrzymywanie właściwych relacji z bliskimi przyczynia się do rozładowywania negatywnych emocji, przedyskutowania ważnych problemów. Rozmowa z drugim człowiekiem pozwala dostrzec też inne sposoby spojrzenia na problemy. Posiadanie przyjaciół, osób życzliwych gwarantuje wsparcie, tak często nam potrzebne w trudnych dla nas sytuacjach.

          • Wyrażajmy wdzięczność - w odnajdywaniu wewnętrznego szczęścia jedną z najważniejszych rzeczy jest odczuwanie wdzięczności, a więc radości z tego, co dostaliśmy od losu czy innych ludzi. Wyrażanie wdzięczności przyczynia się do wzrostu własnej wartości, obniża poczucie krzywdy, hamuje gniew, podwyższa samopoczucie. Dzięki wdzięczności małe niepowodzenia nie wytrącają nas z równowagi. Za co w ogóle możemy być wdzięczni? Za wszystko: dobrą kawę o poranku, uśmiech nieznajomego w autobusie, ciepło słońca na naszej skórze, kolor jesiennych liści na drzewach, pyszną kolację…

          • Nie bójmy się sięgać po pomoc - zdarza się, że proszenie o pomoc jest dla nas równoznaczne z okazaniem słabości - nic bardziej mylnego. Zwrócenie się o pomoc wtedy, kiedy tego potrzebujemy jest ukłonem w kierunku naszego zdrowia psychicznego. Wsparcie innych osób pozwala nam poczuć się bezpiecznie i mieć świadomość, że nie jesteśmy sami z naszymi problemami. Nie wstydźmy się także zwracać po pomoc do specjalistów – psychologów, psychoterapeutów, psychiatrów. Dzięki nim mamy szansę m.in. zrozumieć co się z nami dzieje, wygadać się, przezwyciężyć problemy, ale i wypracować nowe strategie radzenia sobie w przyszłości. Dajmy sobie przyzwolenie na sięganie po pomoc. Są bowiem sytuacje, w których trudno poradzić sobie samemu i jest to zupełnie naturalne.

          • Optymizm przede wszystkim! - pamiętajmy, że człowiek optymistycznie nastawiony do życia jest bardziej szczęśliwy. Optymista cieszy się życiem, dostrzega zalety, a nie wady. Przez to, że nie narzeka, jest częściej uśmiechnięty, przyciąga do siebie innych ludzi, jest też bardziej lubiany. Dlatego, starajmy się zawsze widzieć „szklankę do połowy pełną”, a nie „do połowy pustą”.

          Autor tekstu: mgr Barbara Wilczek – psycholog

          Źródło: https://zst.nowotarski.edu.pl/zdrowie-psychiczne-dla-rodzic%C3%B3w.html


           

        • Szkolenie BHP

          06.10.2022

          Dnia 5 października 2022 roku wszyscy pracownicy naszego przedszkola wzięli udział w praktycznym szkoleniu BHP, dotyczącym gaszenia pożarów i sposobów użycia gaśnic. Każdy uczestnik szkolenia miał okazję zapoznać się z teorią dotyczącą obsługi gaśnic oraz sprawdzić później swoją wiedzę w praktyce - ugasić "pożar".

           

        • Dzień Przedszkolaka

          20.09.2022

          20 września w naszym przedszkolu obchodzony był Dzień Przedszkolaka. Dla wszystkich dzieci to wyjątkowy dzień, kojarzący się z dobrą zabawą i licznymi atrakcjami. W tym roku było podobnie, były gry, zabawy, tańce, kolorowe balony, słodkie poczęstunki przygotowane przez Rodziców, za które bardzo dziękujemy.

          Dodatkowo w tym roku nasze przedszkole wzięło udział w ogólnopolskiej Akcji "Dzień Przedszkolaka to ważne święto, uczcijmy je razem tańcem i piosenką". Smerfy, Biedronki i Pszczółki spotkały się razem na sali gimnastycznej, aby o godzinie 10.00 wspólnie odśpiewać piosenkę "Dziecięce marzenia" i wykonać układ taneczny do tego utworu.

        • AKCJA ADAPTACJA!

          15.09.2022

          Wrzesień dla nauczycieli, przedszkolaków, uczniów i ich rodziców to często drugi „Nowy Rok”. To czas zmian, rozpoczęcia kolejnego etapu w życiu, kolejny szczebelek na drabinie rozwoju. To także czas powrotów, rozstań i pożegnania z wakacyjną sielanką. To zarówno czas ekscytacji, radości i ciekawości, jak i strachu, obaw i wątpliwości „Jak on/ona/my sobie poradzimy?!”.

          Wrzesień to szczególnie intensywny czas dla rodzin, które dopiero zaczynają przygodę z systemem edukacji. Maluszki i ich rodzice stoją przed dużym wyzwaniem jakim jest zmiana dotychczasowego sposobu funkcjonowania. Często pójście dziecka do przedszkola to pierwsza próba tak długiej rozłąki. Bezpieczne przejście procesu adaptacji to nie lada wyzwanie zarówno dla rodziców jak i ich pociech, jednak GŁOWA DO GÓRY – ten etap, jak każdy inny kiedyś się skończy J

          Każda życiowa zmiana to pewnego rodzaju kryzys. Jak to z kryzysami bywa, tam gdzie ON pojawiają się też trudne emocje.

          Z jednej strony rodzic:

          STRES: Czy moje dziecko sobie poradzi? Czy nie będzie głodne? Czy znajdzie przyjaciół? Czy będzie dużo płakało? Czy kiedy będzie potrzebowało pomocy ktoś je zauważy? Czy dobrze wybrałam(em) placówkę? Czy dogadam się z nauczycielem?

          FRUSTRACJA: Czemu on/ona ciągle płacze, przecież nic się nie dzieje! Czemu nie mogę mu pomóc i sprawić, że będzie wesołe!? Ile to jeszcze potrwa?

          ZŁOŚĆ: Mam dość! Nie mam czasu dla siebie, padam ze zmęczenia! Mam tyle swoich spraw, a dziecko potrzebuje mojej ciągłej uwagi!

          SMUTEK: Moje maleństwo tak już wyrosło! Dlaczego nie potrafię sprawić, że moje dziecko przestanie tak cierpieć/płakać przed wyjściem do przedszkola? Chciałabym/Chciałbym być przy nim/niej.

          Z drugiej dziecko:

          STRES: Gdzie jest mama/tata? Nie znam tego miejsca, nie znam tej Pani. Czy mama/tata po mnie wróci? Dużo tu dzieci!

          ZŁOŚĆ: Czemu mnie tu zostawiasz! Wolę być z Tobą! Dlaczego nie mogę zostać w domu! Nie lubię przedszkola! Nie lubię tej Pani! Nie będę tu jadł(a)! Nie chcę się dzielić zabawkami!

          SMUTEK: Chcę do mamy/taty. Chcę się przytulić. Tęsknię.

          Do tej mieszanki wybuchowej dodajmy jeszcze szczyptę zmęczenia, brzydkiej pogody, stresów życia codziennego i mamy gotowy przepis na KATASTROFĘ.

          Czy to oznacza, że adaptacja to zło konieczne, musimy zacisnąć zęby i bez względu na koszty przejść przez to piekło?

          Oczywiście, że nie!

          Wychodząc naprzeciw Państwa potrzebom przygotowaliśmy 10 praktycznych wskazówek, które mogą okazać się przydatne w łagodnym przebrnięciu przez ten trudny proces. Kto wie, może okażą się także kluczem do pogłębienia relacji z waszym dzieckiem i z sobą samym?

          Oto one:

          1. „Z pustego to i Salomon nie naleje”

          W tak intensywnym czasie jakim jest proces adaptacji ostatnim czego nam potrzeba to uczucie zmęczenia, głodu czy pragnienia. Aby mieć siłę na walkę z przeciwnościami w pierwszej kolejności zadbajmy o SWOJE podstawowe potrzeby. W miarę możliwości dbaj o regularny odpoczynek – sen to nasz najlepszy sprzymierzeniec. Staraj się zdrowo odżywiać, na bieżąco uzupełniać swoje zasoby energetyczne – człowiek głodny = człowiek zły. Znajdź czas dla siebie – zrób coś co sprawia Ci przyjemność np. krótki samotny spacer, jeden odcinek ulubionego serialu, chwilka pod kocem z ulubioną książką – nic tak nie ładuje baterii jak endorfiny! W organizacji czasu wolnego oraz rozsądnym planowaniu obowiązków przyda się praca zespołowa – nie bójcie się prosić o pomoc.

           

          1. „Dziecko zachowuje się dobrze, kiedy czuje się dobrze”

          Tak samo jak o swoje potrzeby, zadbajcie o potrzeby Waszego dziecka. Sfera biologiczna odgrywa ogromną rolę w regulacji emocjonalnej i radzeniu sobie z sytuacjami trudnymi. Wszystkie stresory takie jak głód, pragnienie, zmęczenie, zimno, przeziębienie, ból brzucha, hałas i przestymulowanie w obrębie innych zmysłów mogą powodować, że Twoje dziecko dużo gorzej będzie sobie radziło z trudnymi emocjami, ponieważ większość swoich zasobów psychicznych zużyje na radzenie sobie z niespełnionymi podstawowymi potrzebami.

           

          1. „Kiedy wiem co mnie czeka, łatwiej będzie mi się przystosować”

          Kolejnym ważnym elementem przechodzenia przez proces adaptacji jest zapoznanie dziecka z tym co je czeka. Przydatne mogą się tu okazać:

          -  książeczki o przedszkolu,

          - zabawy w przedszkole, gdzie możesz w przyjazny sposób opowiedzieć o funkcjonowaniu placówki i jej zasadach

          - rozmowy na temat tego po co chodzimy do przedszkola, co w tym czasie robią rodzice itp.

          - oglądanie zdjęć Sali/budynku/placu zabaw

          - spacery w okolicach przedszkola, nauka trasy do przedszkola, zabawa w prowadzanie misia do przedszkola

          - zapoznawanie się z wyglądem opiekunów – zdjęcia osób opiekujących się grupą

           

          1. Za godzinę? Za chwilę? O 14? CO TO ZNACZY!?

          Musimy pamiętać, że dzieci w wieku lat 3 nie mają jeszcze wykształconego pojęcia czasu, tak więc wszelkie sformułowania typu jutro, dzisiaj, wczoraj, za kwadrans, po południu są dla malucha totalną abstrakcją. Nic dziwnego więc, że podczas pobytu w przedszkolu co chwilę słyszymy pytania: Już mama idzie? Kiedy będzie tata? Czy mama będzie dzisiaj?

          Jak więc pomóc dziecku ogarnąć ten chaos? Nic prostszego – obrazki!

          Spróbujcie stworzyć wspólnie plan dnia uwzględniający kolejne etapy/czynności, które realizuje grupa podczas pobytu w przedszkolu. Plan dnia powinno wieńczyć wasze roześmiane wspólne zdjęcie lub zdjęcia rodziców, które będą symbolizować, kiedy zjawicie się po wasze dziecko. Przydatne mogą okazać się tu samoprzylepne rzepy, piktogramy/symbole różnych czynności, trochę papieru, czasu i dobrej zabawy – inspiracje na takie plany z łatwością znajdziecie w Internecie.

          1. Umowa to umowa!

          Bardzo ważnym elementem bezpiecznej adaptacji jest szczerość i zaufanie! Po pierwsze dziecko chce wiedzieć, kiedy zostanie odebrane. Rodzicu, nie oszukuj więc, że pójdziesz do sklepu i wrócisz za chwilę! Po drugie jeśli umawiasz się z dzieckiem na odebranie o konkretnej porze np. po obiedzie, po drzemce – dotrzymuj słowa. Maluchy bardzo przywiązują do tego wagę. Raz złamane słowo jutro może okazać się już nic nie warte.

          1. Grunt to dobry początek dnia!

          Poranki dla dużej grupy osób nie należą do ulubionej części dnia. Kojarzą się z pośpiechem, gubieniem rzeczy, spóźnianiem się, jedzeniem w biegu albo co gorsza - wychodzeniem na głodniaka. Takich porannych kłopotów doświadczają single, studenci, młodzi karierowicze… A co mają powiedzieć rodzice małych dzieci? KOSMOS. Czy na pewno nie mamy na to wpływu?

          Oczywiście, nikt nie podważy, że każde dodatkowe pięć minut snu o poranku jest na wagę złota, jednak kiedy w grę wchodzi poczucie bezpieczeństwa Twojego dziecka oraz wasze zdrowie psychiczne czas określić priorytety.

          Pośpiech, poganianie, rozstanie w biegu nie jest dobrym pomysłem na pierwsze dni w przedszkolu. W miarę możliwości spróbujcie zaaranżować poranki tak, aby móc spokojnie spędzić czas przed rozstaniem, zjeść wspólnie posiłek bez presji i poganiania, ubrać się bez pośpiechu i zostawić margines czasu na ewentualne trudne emocje i ich spokojne łagodzenie. Może coś co zawsze robisz rano da się przygotować wieczorem? Jak z partnerem/dziadkami możecie podzielić się obowiązkami i zadaniami?

          1. Zarażanie się emocjami

          Dzieci to świetni wykrywacze dorosłych emocji. Im więcej zdenerwowania, stresu i rozżalenia będziesz okazywać swojemu dziecku, tym większe prawdopodobieństwo, że poczuje się tak samo lub zwyczajnie wyczuje, że są jakieś powody do obaw. Podczas odprowadzania dziecka do przedszkola staraj się okazywać entuzjazm, dobre nastawienie, postawę ciekawości: Czuję, że to będzie wspaniały dzień! Ciekawe jakiej piosenki dzisiaj się nauczysz! Ciekawa jestem czy uda Ci się dzisiaj ułożyć te wielkie puzzle o których mi opowiadałeś?

          Pamiętaj, że dziecko nie jest powiernikiem Twoich emocji. Maluch potrzebuje stabilnego, silnego i pewnego siebie rodzica. Jeśli potrzebujesz przestrzeni na rozładowanie własnych emocji zrób to w aucie,  w drodze do pracy, w łazience – Twoje emocje też są ważne – ale nigdy nie zrzucaj ich na dziecko!

          1. Pożegnanie

          Ten moment spędza większości rodziców maluchów sen z powiek - Czy będzie płakał czy nie? Czy da się zabrać Pani do sali czy nie? Jak więc ułatwić sobie i dziecku ten moment?

          Dobrym pomysłem na pozytywne rozstanie jest opracowanie własnego, unikalnego rytuału. Np.:

          - buziaki na zapas (zdejmowanie buziaków z policzków i chowanie ich do kieszeni dziecka na później)

          - specjalne pożegnanie np. kombinacja piątek i żółwików, przytulas gigant, śmieszny taniec – pożegnaniec

          - minutka wspólnego czasu – na ławce przed przedszkolem, na schodach, po drodze do przedszkola – zatrzymajcie się i nacieszcie się swoją obecnością

          - wymiana jakimiś przedmiotami i umowa, że będziecie ich pilnować i oddacie sobie, kiedy spotkacie się po przedszkolu

          Pamiętaj:

          - zachowaj uśmiech na twarzy i pozytywne nastawienie

          - nie przedłużaj pożegnania

          - mów co teraz zrobisz i RÓB to – „Teraz weźmie Cię Pani X, a ja wyjdę. Wrócę po obiadku.”

          1. Nareszcie razem!

          Tak jak i pożegnanie, tak spotkanie po przerwie jest naładowane emocjami. W naszych wyobrażeniach powitanie po kilku godzinach w przedszkolu będzie radosne, beztroskie, rozczulające, a maluch z pełnym zaangażowaniem zrelacjonuje nam co działo się w przedszkolu. W zderzeniu z rzeczywistością, możemy się jednak nieźle rozczarować.

          Dzień spędzony w przedszkolu, szczególnie w pierwszych jego dniach, to dla malucha duże przeżycie. Kumulujące się w ciągu dnia emocje, stres, smutek, tęsknota, a także zwyczajne zmęczenie i przeładowanie ilością bodźców musi znaleźć swoje ujście. A gdzie najbezpieczniej jest wyrazić to co czuję? – Tak! Właśnie tak! W Twoich ramionach. Nic więc dziwnego, że na Twój widok Rodzicu z oczu dziecka popłyną łzy lub też zobaczysz naburmuszoną buźkę zamiast pięknego uśmiechu.

          Co zrobić w takiej sytuacji? Pozwól emocjom wybrzmieć:

          • Unikaj zbędnych komentarzy np.: No czemu Ty płaczesz, przecież już jestem. Taki duży chłopiec i płacze. A Ty co, nie cieszysz się, że mnie widzisz? No przecież mówiłam, że będę po obiedzie. Uspokój się, bo zaraz Cię tu zostawię.

          Zamiast tego przytul swoją pociechę, daj swoją uwagę, obecność i miłość. Jeśli musisz już coś powiedzieć warto pokazać, że też czekałeś(aś) na to spotkanie: Jak dobrze Cię widzieć. Też za Tobą tęskniłam(em). Jestem przy Tobie. Widzę, że dużo się dziś działo, już jestem, pomogę Ci.

          • Unikaj wypytywania dziecka o dzień w przedszkolu – kiedy będzie chciało się z Tobą podzielić tymi informacjami, na pewno zauważysz – nacieszcie się najpierw swoją obecnością.
          • Dostosuj się do potrzeb dziecka i nie oczekuj od niego zbyt wiele – to nie jest dobry moment na uczenie samodzielności i nowych umiejętności życiowych. Świat się nie zawali jeśli pomożesz dziecku się ubrać czy weźmiesz je na ręce w drodze do samochodu.
          • Zadbaj o samoregulację i rozładowanie napięcia – kiedy zauważysz, że dziecku po powrocie do domu towarzyszą trudne emocje zrealizuj te 3 kroki: zauważ, nazwij (np. widzę, że jesteś zła; wydaje mi się, że coś Cię gryzie) i pomóż dziecku w bezpieczny sposób je rozładować. Przykładowe sposoby rozładowania napięcia:

          - zabawa w naleśnika – zawiń dziecko w koc i delikatnie ugniataj

          - załóż długi sweter i owiń siebie i dziecko w ciasny kokon

          - wyskaczcie złość w rytm ulubionej muzyki

          - pójdźcie na spacer/rower zanim wrócicie do domu

          Sprawdź co w Waszym przypadku zdaje egzamin J

           

          1. Buduj most między domem a przedszkolem

          Podstawą skutecznej adaptacji jest budowanie poczucia bezpieczeństwa dziecka w nowym miejscu. Nic nie daje tak dobrego komfortu, jak relacja z drugim człowiekiem. W przypadku przedszkola będzie to relacja z opiekunami – wychowawcą, pomocą nauczyciela i innymi osobami, z którymi dziecko ma do czynienia.

          Nauczyciele ze swojej strony dokładają wszelkich starań, aby Twoje dziecko czuło się dobrze w placówce i w ich towarzystwie. Czasami jednak to nie wystarczy. Potrzebna jest tu Rodzicu Twoja pomoc:

          - mów o przedszkolu w pozytywny sposób – zwracaj uwagę na przyjemne sytuacje, aktywności atrakcyjne dla dziecka, korzyści płynące z kontaktu z innymi dziećmi

          - nie strasz przedszkolem, ani Paniami! (np. Wszystko powiem Pani X i zobaczysz! Jak będziesz się tak zachowywać nie odbiorę Cię z przedszkola! Zostaniesz tu na noc!)

          - rozmawiaj z dzieckiem o jego nauczycielach – oglądajcie jego zdjęcie, rozmawiajcie o nim w pozytywny sposób, zwracajcie uwagę na jego dobre cechy, pokazujcie, że ufacie nauczycielowi i nie boicie się zostawiać mu Waszego dziecka J

          - pozwól dziecku zabrać ze sobą część „domu” – ulubioną zabawkę, kocyk, książeczkę, a może malutkie, kieszonkowe zdjęcie całej waszej rodziny

          Jeśli masz jakieś wątpliwości/trudności/rozterki śmiało kontaktuj się z pracownikami przedszkola – w miarę naszych możliwości postaramy się pomóc w poszukiwaniu rozwiązań. Jesteśmy drużyną i gramy do jednej bramki J

           

          W razie pytań i trudności w procesie adaptacji zapraszamy na cotygodniowe konsultacje z psychologiem:

          Piątek, godzina 12:00-13:30.

                                                                                                     Pamiętaj!

          Nawet mrok kiedyś przeminie. Wkrótce nadejdzie nowy dzień, a kiedy wzejdzie słońce, rozbłyśnie jaśniej, niż kiedykolwiek wcześniej." 

          J.R.R. Tolkien

        • OGŁOSZENIE

          22.08.2022

          W związku ze zbliżającym się dniem 1 września, prosimy Rodziców o przygotowanie wyprawki dzieciom w postaci:

          •  kapcie – wygodne, łatwe do nałożenia, nie sznurowane;
          •  podpisany worek z ubraniami na zmianę;

             Dzieci z grup: Żabki, Motylki przynoszą także:

          •  piżamki;
          •  poduszeczkę i kocyk;
          •  przytulankę do spania;

          Na  DZIEŃ OTWARTY w grupie  ŻABEK zapraszamy w dniu 31 sierpnia, w godzinach: 10:00 – 12:00

           

          Zebranie ogólne z Rodzicami odbędzie się 2 września, o
          godz.16:30. Po nim zapraszamy Państwa na zebrania w grupach.

          Liczymy na niezawodne przybycie.